Informacija apie gyvates.
Prisijungimo anketa
Slapyvardis:
Slaptažodis:
Šaukykla
Rašo tik nariai.
Registracija.
Draugai
Statistika

Visi prisijungę: 1
Svečiai: 1
Nariai: 0
Gyvačių aprašymas:
 
Klasifikacija:
 
Karalystė:   Gyvūnai
                  (Animalia)

Tipas:         Chordiniai
                  (Chordata)

Klasė:          Ropliai

                   (Reptilia)

Būrys:        Žvynaropliai
                  (Squamata)

Pobūris:       Gyvatės

                  (Serpentes)




    




Gyvatės (Serpentes) - paplitusios visame pasaulyje išskyrus šiaurinėse srityse ir kai kuriose salose. Iš viso gyvačių rūšių yra ~3149.

Išvaizda:
Kūnas pailgėjęs dėl ypatingo judėjimo būdo. Stubure būna daugiau kaip 400 slankstelių, kurių savotiška sandara suteikia stuburui lankstumą ir stiprumą. Galūnės ir jų juostos atrofuotos. Didžiausios rūšys (Anakondos ir Pitonai) pasiekia 8m. ilgį, bet pasitaiko atvejų kad gali pasiekti net iki 10m. ilgį.

Mityba:
Minta tik gyvūnais. Kai kurių gyvačių mityba labai specializuota, o kitos minta pačiu įvairiausiu grobiu, netgi kitomis gyvatėmis. Maži ar pasipriešinti nesugebantys gyvūnai tiesiog nutveriami ir praryjami; didesni ar besipriešinantys gyvūnai prieš suėdant numalšinami įleidžiant nuodų ar prismaugiant. Normalus grobis virškinamas kažkur apie savaitę, o didesniam gali prireikti ir daugiau laiko.

Dantų sandara:
Gyvatės skiriasi dantimis, jų išsidėstymu bei funkcijomis. Primityvios gyvatės (pvz., smaugliai) turi daug beveik vienodo didumo smailių, pasvirusių atgal dantų. Gyvačių sistematikoje ypač svarbūs viršutinių žandikaulių dantys. Smaugliai bei daugelis žalčių jais grobį tik sulaiko, todėl visi šie dantys vienodi, labai aštrūs, lygiais šonais.

Nuodingų gyvačių dantų sandara:
Nuodingųjų gyvačių kai kurie dantys būna pailgėję, su išilgine vagele priekiniame paviršiuje arba su kanalu viduje, per kurį į aukos kūną patenka nuodai.

Lietuvoje gyvenančios gyvatės:
Lietuvoje gyvena dvi šeimos ir trys rūšys:


*Geltonskruostis žaltys (Natrix natrix) - Lietuvoje kai kur dažnas. Nenuodingas. Gyvena prie vandens, gerai plaukioja, minta daugiausia varlėmis, kurias ryja gyvas. Dauginasi kiaušiniais.


*Lygiažvynis žaltys (Coronella austriaca) - Lietuvoje retas. Nenuodingas. Gyvavedis. Gyvena dažniausiai atvirose ,saulėtose ir sausose vietose, pakrūmėse, gyvatvorėse ir akmens skaldyklose. Minta kitais ropliais ir pelėmis. Rūšis įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą.


*Paprastoji angis (Vipera berus) - Užauga iki 75 cm. Lietuvoje anksčiau buvo dažna, ypač pamiškėse bei pelkių pakraščiuose. Aktyvesnė naktį. Minta daugiausia smulkiais graužikais ir varlėmis. Gyvavedė. Įkandimas žmogui skausmingas, bet dažniausiai po kelių dienų ligonis pasveiksta.


Pačios nuodingiausios gyvatės:

  *Žiaurioji gyvatė (Oxyuranus microlepidotus) – Nuodingiausia gyvatė pasaulyje.
 

  *Rytų rudoji gyvatė
(Pseudonaja textilis)
 

  *Teksaso
barškuolė (Crotalus atrox)
 

 
*Karališkoji kobra (Ophiophagus hannah)
 

  *Daugiajuostis kriatas (Bungarus multicinctus)